Твій горіх

Блог

 

Без одночасного цвітіння чоловічих тичинок і жіночих пестичинок, жіночі не запилюються і не перетворюються в повноцінні плоди

В розпліднику рослини загартовуються під відкритим небом

Іван Юкал демонструє добре запилене горіхове дерево

Ще задовго до того, як про горіхівництво почали говорити як про вигідний напрямок бізнесу, люди з'ясували, що стабільне плодоношення горіха залежить від цілого ряду чинників. Одним з основних є запилення. При старті горіхового бізнесу потрібно чітко розуміти, що наявність грошей, землі і працьовитості ні в якій мірі не компенсує дефіциту знань. Саме тому важливо розібратися в фундаментальних для саду речах до того, як в нього інвестувати. Запилення волоського горіха - тема з малодосліджених. Тим часом без розуміння процесів, що відбуваються в саду в період цвітіння, і без обліку цих чинників при створенні саду не можна говорити про стабільну і високої врожайності. Результатами своїх досліджень, спостережень і експериментів, що стосуються запилення волоського горіха, з читачами журналу «Ліщина» поділився агроном-практик, власник фермерського господарства «Єфрем» Іван Юкал.

Оскільки до недавнього часу горіхівництво в Україні сприймалося в першу чергу як напрямок лісового господарства, системна наука про промислове вирощування плодів горіха тільки починає розвиватися. На даному етапі вона базується насамперед на знаннях нечисленних практиків. Іван Юкал в горіхівництво прийшов не просто так - цим напрямком займався ще його дід. Звичайно, в ті часи мова йшла не про промисловий сад, а про вирощування горіха в приватних подвір'ях, але до його порад прислухаловувалося все село.

Спостереження, зроблені попередніми поколіннями горіховодів, стали хорошим фундаментом для сучасних досліджень, спрямованих на поліпшення врожайності. Фермерське господарство «Єфрем» на сьогоднішній день має розплідник грецького горіха площею 7 гектарів, при цьому площа промислових насаджень горіху найближчим часом планують розширити до 35 гектарів. На прикладі свого саду Іван Юкал не тільки перевіряє ефективність мікосенергії ( «співпраці» кореневої системи горіха з корисними грибами), але і вивчає інші закономірності, що дозволяють вивести горіховий сад на якісно новий рівень.

Один з фундаментально важливих напрямків - пошук способів використання всіх особливостей фізіології запилення горіха на користь майбутньої врожайності. Сам принцип цвітіння грецького горіха істотно відрізняється від того, як цвітуть, наприклад, злакові, плодові культури. Якщо квітки яблуні мають одночасно чоловічі і жіночі органи, то у горіха пестичинки і тичинки розташовані окремо. Чоловічі квітки з тичинками нагадують сережки, які ростуть зазвичай групами. Жіночі квітки розміщуються на кінчиках молодих однорічних гілок. Запилення відбувається тільки тоді, коли пилок з тичинок потрапить на квітку- «дівчинку». На одному дереві чоловічі і жіночі квітки розпускаються не одночасно (В середньому різниця в цвітінні становить 2 тижні).

Саме ці особливості цвітіння волоського горіха лежать в корені проблем, які можуть виникати при запиленні (коли, наприклад, чоловічі квітки дозрівають і дають пилок раніше, ніж жіночі готові її прийняти). В той же час розуміння процесів, які відбуваються в саду, в тому числі у час цвітіння, допомагає розтавити правильні пріоритети при формуванні насаджень.

РІЗНІ ТЕРМІНИ ЦВІТІННЯ І ДОЗРІВАННЯ - МЕНШІ РИЗИКИ

При закладці промислового саду найнебезпечнішими моментами є ігнорування ризиків з боку природних умов і ставка на один сорт. Австралійські вчені-горіховоди розробили стратегію планування саду, при якій мінімізується вплив природних факторів під час цвітіння і, відповідно, зменшуються ризики фінансових втрат через несприятливі погодні умови.

Стратегію можна висловити трьома числами - 30х50х20. Тобто при закладці саду обирається 30% ранніх сортів, 50% середньостиглих і 20% пізніх. Найголовніше, щоб в межах цих же пропорцій висаджувались не тільки основні сорти, але і сорти-запилювачі.

- Маючи три групи сортів, ми ризикуємо недоотримати врожай тільки з однією з них, - говорить керівник ФГ «Єфрем» Іван Юкал. - Цього року нас не обійшли заморозки 9-10 травня. Тобто, у мене на поле рання група сортів заморозки «проскочила» успішно, як і пізня. Під ризики потрапила тільки група середньостиглих різновидів. Крім вибору сортів з різними термінами дозрівання, можливо додатково регулювати період, коли дерево починає цвісти за допомогою методу охолодження кореневої системи. З осені біля дерев-запилювачів робляться ямки, які засипаються тирсою і соломою. В кінці лютого, коли вночі ще стабільні морози, а вдень відлига, тирса і солома виймаються, і ямки заливаються водою. За ніч вода замерзає, після чого на наступний ранок замерзла ямка присипається соломою і тирсою. Коли навесні з'являється потреба в окремих деревах-запилювачах, приблизно через кожне десяте дерево мульчу знімають, щоб вода в ямці могла розтанути. Через 5-7 днів процедура повторюється з іншими деревами. Таким чином, термін цвітіння можна суттєво продовжити і розділити на декілька етапів.

ПРАВИЛЬНА КІЛЬКІСТЬ ЗАПИЛЮВАЧІВ

Для ефективного запилення вкрай важливо, щоб кількість запилювачів для кожної групи зрілості становила не менше 10-15%. Необхідно також враховувати, що різні сорти мають разні терміни дозрівання пилку. Одні різновиди здатні виділяти пилок протягом 15-18 днів, в інших цей період складає всього 3-4 дні. Звісно, чим довше чоловічі сережки виділяють пилок, тим більше ймовірності, що дощі, зниження температури і інші природні умови не стануть перешкодою до якісного запилення (навіть якщо несприятлива погода буде триматися протягом декількох днів, залишиться досить тривалий період, в який запилення може успішно відбутися).

РОЗРАХУНОК СХЕМИ ПОСАДКИ З ВРАХУВАННЯМ РОЗИ ВІТРІВ

Волоський горіх є вітрозапилюваною культурою. Бджоли дуже неохоче беруть участь в цьому процесі, особливо коли поблизу немає ніяких медоносних роснин. Тому для того, щоб забезпечити рівномірне повноцінне запилення всього горіхового саду, дерева-запилювачі мають бути висаджені з урахуванням рози вітрів. Для будь-якої місцевості існує переважний напрямок, в якому рухається вітер протягом більшої частини часу. Щоб визначити це на на своїй ділянці, необхідно протягом періоду, в який зазвичай відбувається цвітіння горіха, вести спостереження за напрямками вітру, записуючи їх в журнал. Плануючи сад, в якому будуть рости горіхи з трьома термінами дозрівання, фіксованувать поведінку вітру важливо фіксувати в період з 20 квітня по 30 червня. Ці спостереження дозволять з'ясувати переважний напрямок вітру, характерне для конкрет- ного саду. Дані про направлення вітру циклічні - вони будуть повторюватися з року в рік. Знаючи розу вітрів для своєї ділянки, необхідно розташовувати ряди дерев-запилювачів перпендикулярно напрямку вітру.

- У літературі зустрічаються різні дані щодо того, як далеко здатен летіти пилок волоського горіху, - каже Іван Юкал. - Одні джерела називають відстань в 500 метрів, інші - навіть в два кілометри. На практиці в своїх садах я зафіксував, що при сирій погоді пилок не долітав навіть до тих дерев, які розташовані в 70 метрах від запилювачів. Вона гігроскопічна, і при високій вологості дуже швидко набирається вологою і важчає. Ця проблема особливо актуальна для молодих на- насаджень, яким менше 7 років. Дорослі дерева за рахунок того, що вони вище, можуть поширювати пилок і набагато далі.